Fii eroul generației tale!
Contact: +40 761 228 781

Press release – Winners Youth Festival 2017th edition

Here we are at the final of another great edition of Youth Festival. 

We would like to thank all the contestants who delighted us with their talent and their parents for understanding and support in pulling out such an astonishing event.

We would also like to thank our partners and sponsors for mediatization and for giving us the possibility to ensure everything needed for this edition.

Here are the winners of 2017th edition of  Youth Festival:

Light music

6-9 years old:

1 Anisia Calciu – Ploiești – Chitară  
2. Patrisia Barnea – Bacău –  Chitară
3. Larisa Anton – Bacău –  Chitară
 

10 -14 years old:

1 – Alexandra Văduva – Buzău – Vizită Bruxelles (oferit de europarlamentar Maria Grapini)   + Premiu Promovare Radio ProDiaspora
2 – Francesca Vartolomei – Bacău –  Chitară + Premiu Promovare Radio ProDiaspora
3 – Ilinca Pintilescu – Bacău    Chitară + Premiu Promovare Radio ProDiaspora
3 – Denis Trandafir – Piatra Neamț –  Chitară + Premiu Promovare Radio ProDiaspora
 

Creation area:

1 – Compozitor  Marcel  Iorga – Solist – Caterina Casaburi – Italia    Chitară + Premiu Promovare Radio ProDiaspora
2 – Compozitor  Cristian Alivej – Solist – Teona Mihaela Racheriu – Piatra Neamț –  Chitară + Premiu Promovare Radio ProDiaspora
3 – Compozitor  Laurențiu Matei – Solist – Anisia Calciu -Ploiești – Tobă africană  + Premiu Promovare Radio ProDiaspora
 

TROFEE winner – light music:

Teona Racheriu – Piatra Neamț – Vizită Bruxelles (oferit de europarlamentar Maria Grapini)   + Premiu Promovare Radio ProDiaspora
 

FOLKLORE

6-9 years old cathegory:

2 – Carla Mezea – Spania –  Chitară
3- Sidonia Hurdubaia    Chitară

10-14 years old cathegory:

1 – Florentina Albu – Bârlad –  Vizită Bruxelles (oferit de europarlamentar Maria Grapini)   + Premiu Promovare Radio ProDiaspora
2 – Mădălina Anuța – Tg Jiu –  Chitară + Premiu Promovare Radio ProDiaspora
3 – Gabriela Neacșu – Nehoiu – Weekend Club D’Or
 

15-25 years old cathegory:

 
1 – Farcaș Baba Denisa – Bacău – Chitară + Premiu Promovare Radio ProDiaspora
 
 

TROFEE winner  – folklore

Antonia Stoian – Tg Jiu – Vizită Bruxelles (oferit de europarlamentar Maria Grapini)   + Premiu Promovare Radio ProDiaspora
 

DIPLOMAS

Ariana Lucanu – Bacău 
Giulia Gheorghiu – Suceava
Simona Vrabie – București
Dănilă Elena – Bacău
Carla Comănescu – Buzău
Larisa Anton – Bacău
Ronan Comănescu – Buzău
Alesia Ioana Păun –
Mateea Dogaru – Bacău
Caterina Casaburi – Italia
Alexandra Bezerău – Bacău
Sara Bunea – Buzău
Dincă Andra-Denisa – Com. Dăești
 

Interetnical communities:

Prizes for great performance:

– Ansamblul Elpis al comunității elene – Constanța
– Ansamblul Fidanlar -Delikanlılar 
-Uniunea Democrată Turcă Din România
Grozavu Patricia Ana-Maria – Galati
 
Locul 1: Rytmic Dance – Galați Prof.coord. Felea Gianina
Locul 1: Trupa Happy Kids – Buzău Instructor prof: Oana Dobre
pemiu de excelenta, DansArt – Mangalia
Locul 1: Ansamblul Datina Dăești – Vâlcea
Locul1:  Ansamblul „Cununia Sasarului” – Recea, Maramureș
 
Diplomas for foreign contestants:
Doina Badea – Germania
Denisa Henrich – Germania
Mioara Ramona Bocioacă – Germania,
Remus Ponoran – Germania

Diplome de excelenta diaspora:

Nadia Genoveva – Spania

Carmen Mezea – Spania

Carla Georgina – Mezea – Spania

Prize for great performance:

Trupa Atrivm – Tecuci

 

Leave a Reply